Forum TR

Güncel Konular,Spor,Türkiye'de Futbol,Forum,Forum TR,Forum Türkiye,Yararlı Bilgiler,Komikler Ve Daha Bir Çok Şey
 
PortalAnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 İçki Bütün Kötülüklerin Anasıdır...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 51
Oturduğun Yer : Bursa
Mesleğin : Öğrenci
Lakabın : Fatih
Kayıt tarihi : 19/02/08

MesajKonu: İçki Bütün Kötülüklerin Anasıdır...   Salı Nis. 01, 2008 8:05 am

İçki bütün kötülüklerin anasıdır!
İçkinin haramlığı ve zararları konusunda ayet ve hadislerin ikazlarından başka, sosyal hayatta karşılaştığımız yıkıcı sonuçlarına bakınca da anlıyoruz ki içki basite alınabilecek bir alışkanlık değildir.
Nitekim bazen içki bağımlısı insanlarla karşılaşır, perişan hallerini gördükçe üzülmekten kendimizi alamayız. Şurada burada gördüğüne özenmekle, yahut da maruz kaldığı sıkıntı ve üzüntüden kurtulmak gibi safiyane niyetle içkiyle tanışan gençlere daha çok üzülür, onları bu ahtapotun insafsız kolları arasından kurtarmak için kendi çapımızda daha çok gayret içinde oluruz.
Ne var ki, bu alışkanlık öyle bir beladır ki, dost gibi görünür ama düşmanın yapamayacağı tahribatı yapar. Sanki kaleyi içten fetheden sinsi bir düşmanı hatırlatır. Kurtarmak da böylece, imkansızlaşmazsa da zorlaştığı kesindir.
Çünkü ağza alındıktan hemen sonra, daha beş dakika geçmeden kana karışır. Karaciğer ve mideden daha çok beyinde tahribat yapar. Çok geçmeden beyindeki bazı merkezleri uyuşturur, vücut dengesini bozmaya başlar.
Eski tıpta alkolün en çok karaciğerde tahribat yaptığı sanılırdı. Ama bugünün gelişmiş tıbbının tespitlerine göre, alkolün vücudun kumanda merkezi olan beyindeki tahribatı çok daha fazladır...
Vücuttaki kanın 200 katı 12 saat içerisinde beyinden geçmektedir. Kanında alkol bulunan kimsenin beyni, böylece böbrek, kalp, karaciğerden daha çok tehlikeyle baş başa kalmaktadır.
Buralara kanla taşınan alkol yüzünden hücreler ölüyor, görme ve düşünme bozuklukları, unutkanlıklar baş göstermeye başlıyor...
Böylece görünüşteki keyif ve neşenin arkasından, organları bombalayarak vücutta büyük bir yıkım meydana getiriyor kadeh içindeki bu sinsi düşman.
Bir yerde kesmeyip de alışkanlığı artırmak gibi bir ısrar ise, solunum ve dolaşım sistemini felç eden, komaya ve bitkisel hayata kadar sürükleyen sonuçlarla karşılaşabiliyor bu sinsi düşmanın dostu...

Anlaşılan odur ki, içkinin sağlığımızda meydana getirdiği korkunç zararlar saymakla bitmez.
Çalışma hayatındaki şevksizlik, verimin düşüşü, iş ve trafik kazaları, yaralama, cinayet, intihar gibi sebep olduğu diğer felaketleri de buna eklersek alkolün insan iradesini dahi kendine esir alacak büyüklükte bir felaket olduğunu anlamakta gecikmeyiz.
İşte bundan dolayı içkinin her türlü kötülüğün kaynağı olduğunu dikkate veren Efendimiz (sas), doğuran ana benzetmesiyle uyarıda bulunarak tek cümle içinde dehşeti şöyle özetlemiştir:
-İçki bütün kötülüklerin anasıdır!
Evet tüm kötülükler ondan doğmadır. Onu içtikten sonraki halinde yapmayacağı yanlış yoktur sarhoşun.
Bu konuda Efendimiz'in (sas) verdiği şu ölçülere de fire verdirmeden sahip çıkmakta bu felaketten korunmamız açısından zaruret derecesinde fayda vardır.
-Sarhoşluk veren her şey içkidir. Ve her içki de haramdır. Çoğu sarhoşluk veren içkinin azı da haramdır.
Aklımıza, fikrimize, canımıza, malımıza zarar vermekle kalmayıp aile fertlerimiz, dost, arkadaşlarımızla aramızın açılmasına da sebep olan bu bela hakkındaki şu ilahi ikaza kulak verme ihtiyacını daha çok duymaktayız bugün: (Maide 90)
-Ey iman edenler! Sarhoşluk veren içki, kumar, putlara kesilen kurbanlar, fal okları, şeytana ait murdar işlerdendir. Bu murdar işlerden kesinlikle uzak durun ki, kendinizi kurtarasınız... Yoksa sonuç meçhul değildir.
Bize sonsuz merhametini gösteren Rabb'imiz, kendimizi kötülüklere sürükleyip zarar verecek içki, kumar, uyuşturucu ve sarhoşluk veren her türlü maddeyi yasaklayıp haram kılmıştır. Bundan dolayı içkiyi yasaklayan ayet şöyle bitmektedir: Bütün bunlara rağmen hâlâ ondan uzak kalma titizliği göstermeyecekmisiniz?
إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ

İÇKİ HER KÖTÜLÜĞÜN ANASIDIR
“Muhakkak şeytan, şarap’ta (içkide) ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek ; Sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz bunlardan sakınmazmısınız.”(1)
İçki içmek dinimizde haram kılınan şeylerdendir. Çünki içki insan için zararlıdır. Zira dinimizde emredilen şeylerde insanlık için çok menfaat, yasak edilen şeylerde de oldukça fazla yarar vardır. Bu zararlar sayılamayacak kadar çoktur.
İçkinin ; dini, ahlaki, içtimai, iktisadi, sıhhi ve irsi zararları sayılamayacak kadar çoktur.
İçki; hutbemin başında okumuş olduğum maide suresinin 91. ayetinde haram kılınmıştır. Bu durumda dinen içki içmek kesinlikle haramdır.
Aziz Cemaat !
İnsan sağlığına ve insan aklının korunmasına büyük önem veren dinimiz, sağlığımıza zararlı olan şeylerin tümünü yasaklamıştır. Alkollü içeceklerin zararları insan sağlığına korkunç tahribat yapmaktadır. Bu hususta din ve ilim birleşmiş, daha doğrusu dünyada bu beladan insanlığı kurtarmak için savaş açan ve köklü tedbirler getiren İslam’ın ne kadar haklı olduğunu anlamış ve kabul etmiştir.
“Sana içki ve kumardan sorarlar. De ki; İkisi de hem büyük günah ve hem insanlar için (bazı zahiri) yararları vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür.”(2) Bu ayette içkinin büyük zararları bildirildiğinden, bazıları içkiyi derhal bırakmışlardır.
Sevgili peygamberimiz (S.A.V.) bu belanın kökünü kazıyan kesin çözümü

şu hadis-i şerifi ile bildirmiştir:”Sarhoş eden her şey haramdır. Çoğu sarhoşluk verenin azıda haramdır.”(4)

Üstü başı tertemiz, karşısındakini inciltmemek için kelimeleri özenle seçen bir insan, daha sonra ağzından çıkanı kulağı duymaz, çevresine anlamsız hatta kırıcı sözler söyleyebilen bir kişi, aile reisi bir baba gözleri kan çanağına dönmüş,düşe kalka evine zorlukla gelebiliyor.Evdekileri kırıp geçiriyor,eşini çocuklarını dövüyor,etrafına adeta dehşet saçıyor. Kimisi hastaneye, kimisi hapishaneye, kimi de mezara.. Bu çirkinliklerin sebebiyeti de içki olmaktadır.
Peygamberimiz (S.A.V.) “İçkiden sakının çünkü o; bütün kötülüklerin anasıdır.” (5) buyurmuştur.
İçkinin dini zararlarından biride imana olan zararıdır. İçki ile iman bir ararda bulunmaz. İman içki içenlerin kalbinden çıkar. Ebu Hüreyre (r.a) peygamberimiz (S.A.V.) den “ Kim zina eder veya şarap (içki) içerse; insanın sırtından gömleğini çıkardığı gibi Allah ‘da ondan imanı çıkarır.”
Hutbemi maide suresinin 90. ayeti kerimesinin mealiyle bitirmek istiyorum.
“Ey iman edenler ! içki, kumar, dikili taşlar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.


Rahman ve Rahim olan Allah''ın adıyla

İÇKİ: İçildiğinde sarhoşluk veren, sağlıklı konuşmayı, düşünmeyi engelleyen alkollü içeceklere denir. Dinimizde bu şekilde sarhoşluk veren her şey, adı ne olursa olsun haram kabul edilmiştir. Ayet ve hadislerde bu hüküm açıkça zikredilmiştir.

Rabbimiz ayeti kerimesinde şöyle buyurmuştur. " Ey iman edenler içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki mutluluğa eresiniz. Şeytan şüphesiz ki, içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık, kin sokmak ve sizi Allah''ı zikretmekten, namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vaz geçersiniz değil mi? (Maide 90-91)

Günümüzde bazıları, sarhoşluk veren maddelere değişik isimler takıp, sanki bunların ayeti kerimede yasaklanan şaraptan sayılmadığını ima etmek isterler.

Ancak bu husus da, efendimizin (s.a.v) hadisi şerifi gayet açıktır. " Sarhoş eden her şey şaraptır ve her sarhoşluk veren şey haramdır. Bir kimse şarabı dünyada içerde, devam ederken tevbe etmeden ölürse ahirette Kevser şarabını içemez." (Müslim Eşribe)

Diğer hadisi şerifinde de şöyle buyurmuştur. " Ümmetimden bir takım kimseler çeşitli isimler koyarak içki içeceklerdir" (Buluğul Meram)

" ÇOĞU SARHOŞ EDENİN AZIDA HARAMDIR"

Bu hadisi şeriften alkolün haram olması için illaki çok miktarda olup, sarhoş etmesi gerekmediği anlaşılmaktadır. Durum böyle olunca alkole bağışıklık kazanan kişilerin " az içki bizi sarhoş etmiyor o yüzden bize haram olmaz diye söylemeleri boştur. Yada bunun içinde (% 1) veya (% 2) alkol var" demek bir mazeret değildir.

İÇKİ SATIŞI YAPMAK

Dinimizde içki içilmesi haram olduğu gibi, içki satışı da haram kabul edilmiştir.

Bu konuda peygamberimiz şöyle buyurmuştur. " Allah içkiye, içene, sunana, satın alana, satana, sıkana, sıktırana, taşıyana, kendisi için taşınana lanet etmiştir." (Ebu Davut)

İÇKİLİ ORTAMLARDA BULUNMAK

Bu konuda da peygamberimiz şöyle buyurur. " Kim Allah''a ve ahiret gününe iman ederse içki içmesin. Kim Allah''a ve ahiret gününe inanırsa içki içilen sofraya oturmasın"

Bir şekilde, bu gibi ortamlarda bulunan müslüman kardeşimizin yapması gereken, her kötülük gördüğü zaman yapması gerektiği gibi, uyarması ve o meclisi terk etmesidir.

Bu husus da her ne kadar sayfalar dolusu yazılar yazılabilse de, biz meselenin özünü anlatmaya çalıştık ve özellikle de kendimizden bir yorum eklemeden ayet ve hadislerle konuyu izah etmek istedik.

Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki zamanımız da aile huzursuzluklarının, trafik kazalarının, arkadaş arasında ki tartışmaların, ölümlerin çoğu içki belasından gelmektedir. Zaten rabbimiz bize falyalı olan neyi yasaklamış ki? Bu hastalık peşinde ömrünü geçiren kardeşlerimize hususi dua ediyorum sizlerde dua edin.

Bizler rahmet peygamberinin ümmetiyiz, lanetleyici olamayız. Rabbimiz o kardeşlerimize en doğru yolu nasip eylesin. AMİN

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İçkinin haram olduğuna dair kesin hüküm indi.) [Müslim]

(İhtimar [alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır.) [Ebu Davud]

(Çoğu sarhoş eden içkinin, azını da içmek haramdır.) [Nesai]

(İçkide ilaç özelliği yoktur. Hastalık yapar.) [Müslim]

(İçki, bütün kötülüklerin başıdır.) [Taberani]

(İçki kötülük doğurur.) [Beyheki, Ruzeyn]

(İçki her kötülüğün anahtarıdır.) [İbni Mace]

(Allah’a ve ahirete inanan içki içmesin, içki içilen sofraya da oturmasın!) [Taberani]


(İçkiden sakının! Ağaç dal budak saldığı gibi, içki de, kötülük saçar.) [İbni Mace]

(İçki, günahların en büyüğüdür, her kötülüğün ve her günahın anasıdır.) [Taberani]

(İçki içenin haya perdesi yırtılır, şeytan ona yoldaş olur, her kötülüğe sevk eder ve her iyilikten alıkoyar.) [Taberani]

(Alkoliğin, kabrinden kalkarken, iki gözü arasında, "Bu Allah’ın rahmetinden mahrumdur" yazısı görülür.) [Deylemi]

(Rahmet melekleri, sarhoştan uzak durur.) [Bezzar]

(İçki içenin, kıyamette yüzü kara, dili sarkıktır, pis kokusundan herkes kaçar.) [Zevacir]

(Bir zaman gelir ki, içkinin adı değiştirilip helal sayılır.) [İ. Ahmed]

(İçki, zinadan kötüdür.) [R.Nasıhin]

(Allahü teâlâ, içki içene, içirene, alıp satana, yapana, saklayana, taşıyana, kendisine götürülene ve parasını yiyene lanet etti.) [İbni Mace]

(Emanete hıyanet edilir, zekat ceza gibi istenmeyerek verilir, aşağı kimseler, başa geçer, zalimlere şerrinden korkulduğu için iyilik edilir, içkiler içilir, çalgılar çalınır ve sonra gelenler [türediler] öncekileri kötülerse, çeşitli felaketlere maruz kalırlar.) [Tirmizi]

(Bir kral, bir adamı tutup “içki, katillik, zina ve domuz eti yemekten birini seç, yoksa seni öldüreceğim” der. Adam içkiyi seçer. Onu içince hepsini de yapar.) [Taberani, Hakim]

(Kötülüklerin hepsi kilitli bir yerdedir. Bu yerin anahtarı içkidir. İçki içen, o kapıyı açıp içine düşer.) [Abdürrezzak]

(Bütün kötülükler bir yere toplanmıştır. Bu yerin kilidi zina, anahtarı içkidir. Bütün iyilikler de bir yerde toplanmıştır. Bu yerin kilidi namaz, anahtarı abdesttir.) [İslam Ahlakı]

(Eski zamanlarda bir abid, insanlardan ayrı bir yerde ibadet ederken, bunu gören bir kadın, ona gönlünü kaptırır, hizmetçisini gönderir. Hizmetçi, abide gelip; bir şahitlik için sizi çağırıyorlar der. Abid de gider. Birkaç kapı geçerek güzel kadının yanına varır. Kadın, “Ya bu çocuğu öldür, ya benimle zina et veya şu şaraptan iç. Birini yapmazsan bütün gücümle bağırır, seni rezil ederim” der. Abid, bunlardan birini yapmak zorunda kalınca, şaraba razı olur. Şarabı içince sarhoş olur, daha sonra kadınla zina eder, çocuğu da öldürür. Vallahi iman ile şarap bir arada olamaz. Biri diğerini uzaklaştırır.) [İbni Hibban]

(Cenab-ı Hak, zurna, gırnata, ud, def gibi bütün çalgı aletlerini, cahiliyet döneminde tapınılan putları kaldırmamı emredip, kendisinden korkup da içkiyi bırakan mümine Cennet nimetlerini ihsan edeceğini de bildirdi.) [İ. Ahmed]

(Şaraba değişik isimler konup içilir, çalgı ve şarkıcı kadınlar çoğalırsa Allahü teâlâ onları yere geçirir.) [İbni Mace, İbni Hibban]

(Çalgılar çoğalır ve içkiler içilirse, yere batmak, başka kılığa çevrilmek gibi belalar gelir.) [Tirmizi]

(İçki içilir, kötü kadınlar çoğalırsa, erkek erkekle, kadın kadınla yetindiği zaman, çeşitli belalar gelir.) [Beyheki]

(Şarap içenin namazı kırk gün kabul olmaz.) [Tirmizi, Hakim, Nesai]
(Namazı kabul olmaz) demek, namazı boşa gider demek değildir. Namaz borcundan kurtulur, namaz kılmakla kavuşacağı büyük sevaptan mahrum kalır demektir. Namaz kılanın, günahları bırakması kolaylaşır. İçki içen de namaza devam etmelidir.

(Kişi, mümin olduğu halde zina ve hırsızlık edemez, içki içemez. Bunları yapan İslam halkasını boynundan çıkarmış olur. Tevbe ederse, Allahü teâlâ tevbesini kabul eder.) [Nesai]

(Zina eden ve şarap içenin imanı, gömleğin sırttan çıktığı gibi çıkar.) [Hakim]


(İçki ile iman, bir arada bulunmaz, biri, diğerini uzaklaştırır.) [Beyheki]

(İçki içenin kalbinden iman nuru çıkar.) [Taberani]

(Alkolik olan Cennete giremez.) [Hakim]

Her içki içene kâfir denmez. Çünkü Ehl-i sünnet itikadında büyük günah işleyene kâfir denmez. [Vehhabiler, büyük günah işleyene, mesela içki içene, namaz kılmayana, açık gezene kâfir derler. Vehhabiliğin bu yüzden de İslamiyet’le yani ehl-i sünnetle, alakası yoktur.] İslam âlimleri, (Cennete giremez) hadis-i şerifini, (Günahının cezasını çekmeden Cennete giremez) şeklinde açıklamışlardır.

Hep büyük günah işleyen, namaz kılamaz, haramlara önem veremez, Allah korusun imanını kaybedebilir. Bunun için içki içenin ve diğer büyük günahları işleyenin bir gün iman nuru sönebilir. Atalarımız, (Su testisi su yolunda kırılır) demişlerdir. Her su testisi, su yolunda kırılmadığı gibi, her içki içen de imansız ölür denemez. Fakat devamlı işlenen günahlar, insanı küfre sürükler. İçki içenler, namaza önem verip kılmaya devam ederse, içkiyi bırakmaları kolay olur. Kur’an-ı kerimde mealen, (Namaz, her kötülükten alıkoyar) buyuruluyor. (Ankebut 45)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumturkiye.sudanforums.net
 
İçki Bütün Kötülüklerin Anasıdır...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Forum TR :: Eğitim :: Ödevler :: Dersler :: Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi-
Buraya geçin: