Forum TR

Güncel Konular,Spor,Türkiye'de Futbol,Forum,Forum TR,Forum Türkiye,Yararlı Bilgiler,Komikler Ve Daha Bir Çok Şey
 
PortalAnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 5 Vakit Namaz Kılınışı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 51
Oturduğun Yer : Bursa
Mesleğin : Öğrenci
Lakabın : Fatih
Kayıt tarihi : 19/02/08

MesajKonu: 5 Vakit Namaz Kılınışı   Çarş. Mart 26, 2008 6:27 am

BEŞ VAKİT NAMAZ

SABAH NAMAZI
Sabah namazı iki rekat sünnet ve iki rekat farzdan oluşur.
SÜNNETİ
Sabah namazının sünneti için niyet edilir.Tekbir alınır ve eller bağlanır.Sübhanike duası okunur.Euzü besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur.Ardından bir zammı sure okunur.Ardından Allahu ekber diyerek rüku yapılır.
Rüku da üç defa Sübhane rabbiyel azim denir.Semiallahülimen hamideh denilerek doğruluruz.Rabbena ve lekelhamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir.secdeden Allahuekber diyerek kalkılır ve kalkılır ve dizler üzerine oturulur.Tekrar Allahuekberdiyerek secdeye varlır.Secdede üç defa sübhane rabbiyel ala denir ve birinci rekat tamamlanmış olur.Allahuekber diyerek ayağa kalkılır ve Besmele çekilerek Fatiha suresi okunur.ardından bir zammı sure okunur.Bitince Allahuekber diyerek rüku yapılır.Rüku da üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semialllahhülimen hamideh denilerek doğruluruz.Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üstüne oturulur.Tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala dedikten sonra Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine oturur Ettahiyyatü,Allahümme salli barik okunup selam verilir.

FARZI
Sabah namazının farzı için erkekler öncelikle kamet okurlar,ardından farz namazını kılmaya niyet edilir ve tekbir alınır ve eller bağlanır.sabah namazının sünnetinin kılındığı gibi kılarak farz namazı tamamlanır.
ÖĞLE NAMAZI
Öğle namazı dört rekat ilk sünnet,dört rekat farz ve iki rekat son sünnetten oluşur.
İLK SÜNNETİ
Öğle namazının ilk sünneti için niyet edilir.Tekbir alınır ve eller bağlanır. Sübhanike duası okunur. Euzü besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur.Ardından bir zammı sure okunup,rüku yapılır.Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir.Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz ve ayakta Rabbena lekel hamd denir.
Allahuekber diyerek secdeye varırız.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala deyip dizimizin üzerine oturup,bir süre beklenir ve Allahuekber diyerek tekrar secdeye vararız.Secdedeüç defa sübhane rabbiyel ala deyip ayağa kalkarız. Kalktıktan sonra besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve ardından bir zammı sure okunur ve ruku yapılır. Rukuda Sübhane rabbiyel azim denip Semiallahülimen hamideh diyerek ayağa kalkarız.Ayakta iken Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılr ve secdede sübhane rabbiyel ala denir. Belli süre beklendikten sonra allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa sübhane rabbiyel ala denir veallahuekber diyerek belli bir sure oturulur.Tahiyyat duası okunur ve ayağa kalkılır.
Ayakta Fatiha ve bir zammı sure okunur. Rüku yapılır.
Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz. Ayakta
Rabbena lekel hamd denir. Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz. Belli bir süre beklendikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir ve ayağa kalkılır. Ayakta besmele çekilerek Fatiha
ve bir zammı sure okunur. Alahuekber diyerek rüku yapılır. Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz. Ayakta Rabbena lekel hamd deyip Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üstüne otururuz.
Allahuekber diyerek ayağa kalkılır ve eller bağlanır.Fatiha ve bir zammı sure okunur.Allahuekber diyerek rüku yapılır.Rükuda Sübhane rabbiyel azim denir.Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz.Ayakta Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir.Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Bir süre bekledikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir.Allahuekber diyerek dizlerimizn üzerine otururuz.Tahiyyat duası okunur ve Allahueker diyerek ayağa kalkılır.Eller bağlandıktan sonra bemele ile birlikte Fatiha suresi okunur.Alahuekber diyerek rükuya varılır.Rükuda üç kez Sübhane rabbiyel azim denir.Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz.Ayakta Rabbena lekel hamd denir. Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz. Belli bir süre beklendikten sonra tekrar Allahuekber diyerek
Secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek ayağa kalkılır ve eller bağlanır. Fatiha suresi okunur ve Allahuekber diyerek rüku yapılır. Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semi allahülimen hamideh diyerek doğruluruz.Ayakta Rabbena lekel hamd denir ve Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.
Bir süre bekledikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye vararız. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizimizin üzerine otururuz.Ettahiyyatü, Allahümme sallive barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir. Öğle namazının farzı tamamlanmış olur.
SON SÜNNETİ
Öğle namazının iki rekatlık son sünneti sabah namazının sünneti gibi kılınır.

İKİNDİ NAMAZI
İkindi namazı dört rekatlık sünnetten ve dört rekatlık farzdan oluşur.
SÜNNETİ
İkindi namazının sünneti için niyet edilir.Tekbir alınır ve eller bağlanır.Sübhanike duası okunur.Euzü besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Ardındanbir zammı sure okunur.Allahuekber diyerek rüku yapılır. Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semialla hülimen hamideh diyerek doğruluruz.Ayakta Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz. Bir süre bekledikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek ayağa kalkılır ve eller bağlanır. Besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve ardından bir zammı sure okunur. Allahuekber diyerek rüku yapılır. Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz.
Ayakta rabbena lekel hamd denir. Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Belli bir süre beklendikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir ve Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz. Ettahiyyatü, Allahümme salli,barik duaları okunur.Allahuekber diyerek ayağa kalkarız.Sübhaneke duası ve ardından Fatiha suresi okunur.Bir zammı sure okunur. Allahuekber diyerek rükuya gidilir.Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir.Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz.Ayakta Rabbena lekel hamd denir. Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir .Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Belli bir süre sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir.Allahuekber diyerek ayağa kalkıp ellerimizi bağlarız. Besmele çekilerk Fatiha suresi ve bir zammı sure okunur.Allahuekber diyerek rüku yapılır.Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semiallahülimen hamideh diyerek doğruluruz. Ayakta Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz. Belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır.Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Ettahiyyatü,Allahümme salli , barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir.
Belli bir süre bekledikten sora tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Ettahiyyatü duası okunur.Allahuekber diyerek ayağa kalkılır ve besmele çekilerek Fatiha suresi okunur ve rüku yapılır.Rükuda üç defa Sübhane rabbiyel azim denir. Semiallahülimenhamideh diyerek doğruluruz. Ayakta Rabbena lekel hamd denir.Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir. Allahuekber diyerek dizlerimizin üzerine otururuz.Belli bir süre bekledikten sonra tekrar Allahuekber diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane rabbiyel ala denir ve dizlerin üzerine oturulur. Ettahiyyatü,Allahümme salli, barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir.
SÜNNETİ
Akşam namazının iki rekatlık sünneti,sabah namazının sünneti gibi kılınır ve akşam namazı tamamlanır.

YATSI NAMAZI
Yatsı namazı dört rekat ilk sünnet, dört rekat farzı ve iki rekat son sünnettir.

Yatsı namazının ilk sünneti ikindi namazının sünneti gibi ,farzı öğle namazının farzı gibi ve son sünneti ise sabah namazının sünneti gibi kılınır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumturkiye.sudanforums.net
 
5 Vakit Namaz Kılınışı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Forum TR :: Eğitim :: Ödevler :: Dersler :: Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi-
Buraya geçin: